Дневне новине Политика – Алжирци лете изнад Вршца

Више од сто страних полазника Ваздухопловне академије полагало завршни испит.

Дневне новине Политика – Алжирци лете изнад Вршца

29.06.2013

Пилоти пре демонстрације летења у Вршцу (Фото Тањуг)

Вршац – Да SMATSA Ваздухопловна академија у Вршцу има репутацију друге најбоље установе ове врсте у Европи, могли су се уверити сви који су јуче присуствовали завршном испиту нове генерације летача, махом студената из иностранства. Овај „тест зрелости” са интересовањем су посматрали амбасадори из њихових земаља – Палестине, Алжира, Анголе, Ирака, Марока, Туниса, Египта, Либана, као и отправници послова амбасада Конга, Гвинеје, Либије, Сирије и Нигерије.

Насмејана лица младих пилота из прве групе, њих 47 из Алжира, сведоче да им дводневни „дипломатски испит” не пада тешко. Како истичу надлежни у вршачкој академији, проценат успешности иностраних кадета изузетно је висок, јер је реч о правим заљубљеницима у плаветне висине. Све њих, по окончању ове академије, очекују успешне каријере не само у својим земљама већ и широм света. Најбоља гаранција им је више од 2.000 претходника, који су окончали академију још од давне 1954, када је започела са радом. Обука траје између једне и 2,5 године, и кошта 40.000 евра. Потражња је ипак велика, јер је то и до пет пута јефтиније него у иностранству.

У пратњи својих инструктора, млади Алжирци улазе у авионе и убрзо је свих 20 америчких „цесни” у ваздуху над Вршцем, пловећи кроз 1.700 квадратних километара који припадају искључиво вршачкој академији за обуку њихових питомаца. То је, како с поносом истичу домаћини, нешто што ретко која академија у свету има. Тренутно имају 170 ученика, од којих је 101 из иностранства. Осим квалитетне обуке на свим нивоима, на располагању им је и хотелски смештај интернатског типа. Диплома ове академије омогућује посао копилота у свим светским компанијама, без полагања додатних тестова и испита.

 

Пилот и инструктор у “цесни” (Фото Тањуг)

У друштву раздраганих дипломата, посматрамо Алжирце како најпре лагано круже око вршачког брега, а онда почињу са демонстрацијом стечених вештина у последњих годину дана. Точковима додирују бетонску писту, али се не заустављају, већ одмах поново узлећу. Да би се кроз који минут после вежби, које укључују и тренинг у ванредним околностима, ванредно искључивање мотора у лету и сличне „рутинске” операције поново вратили на 1.000 стопа висине. Како смо сазнали, јуче нико није „пао” на испиту…

Слободан Цвијан, генерални директор SMATSA (Контроле летења Србије и Црне Горе), нагласио је да је први лет изнад Вршачког брега изведен пре тачно 101 годину, да се једрилице користе од 1934, а сама школа је почела са радом две деценије касније, као Савезни ваздухопловни центар у СФРЈ. Од 1972, академија постаје званична Јатова пилотска школа. Тренутно располаже са 20 модерних авиона типа „цесна”, од којих је осам потпуно нових, увезених пре шест месеци из САД-а. „Поседујемо најсавременију технологију и опрему и овлашћени смо да вршимо обуку за 15 различитих врста дозвола”, истакао је Цвијан.

Његова екселенција амбасадор Палестине Мухамед Халил Набхан, иначе доајен међу дипломатама из арапских земаља у Београду, нагласио је да је SMATSA Ваздухопловна академија веома цењена у њиховим земљама. „Велики број мојих земљака се школовао овде, а сада лете широм света. Настојаћемо да успоставимо свестрану сарадњу не само са овом установом већ и са привредом Србије у целини”, рекао је амбасадор Палестине на беспрекорном српском језику.

 

Бојан Билбија

објављено: 29.06.2013.

featured_image
featured_image