SMATSA школује пилоте за Ер Србија

Интензивнија сарадња SMATSA са Ер Србија за коју ће Академија у Вршцу школовати пилоте.

SMATSA школује пилоте за Ер Србија

27.02.2014

Директор Контроле летења Србије и Црне Горе (SMATSA доо) Радојица Ровчанин најавио је данас интензивну сарадњу SMATSA Ваздухопловне академије у Вршцу са авио-компанијом Ер Србија, за коју ће школовати пилоте. “Управо сам разговарао са директором Ер Србија Данетом Контићем јер 17 њихових полазника треба да се школује код нас за пилоте”, рекао је Ровчанин на Сајму туризма у Београду где је своје капацитете представила популарна вршачка пилотска академија.

Он је навео да је миграција пилота велика, јер је то веома плаћено занимање, па Ер Србија, како каже, мора на време да планира и да има стабилан број посада и авиона. Ровчанин је подсетио да академија, која постоји 60 година, има све више полазника. Ево шта је Ровчанин рекао, обраћајући се високим званичницима државе Србије, представницима амбасада и угледним званицама, који су присуствовали промоцији SMATSA Ваздухопловне академије:

“Добар дан и добро дошли.

Поздрављам Вас у име Контроле летења Србије и Црне Горе и наше SMATSA Ваздухопловне академије у Вршцу. Ево зашто смо ми важни за развој туризма:

– обезбеђујемо да у овај део Европе безбедно дођу гости јер контролишемо ваздушни простор у Србији, Црној Гори, јужном Јадрану и у више од половине Босне и Херцеговине.

– у нашим Академијама школујемо контролоре, који воде те ваздухоплове, а за протеклих 60 година у Вршцу смо обучили више од 2 хиљаде линијских пилота који сада раде у авио-компанијама широм света. Зато смо одлучили да учествујемо на Сајму туризма и посетиоцима представимо SMATSA Ваздухопловну академију која је друга је по величини пилотска Академија у Европи. Академија има 40 запослених: професора, инструктора и административних радника. Поседујемо сопствени аеродром на 300 хектара, 3 писте, Контролни торањ опремљен најсавременијом технологијом и хиљаду 700 квадратних километара ваздушног простора. У флоти имамо 20 авиона за обуку пилота од којих су 8 потпуно нови. Поседујемо и савремени симулатор Alsim, који је толико технолошки напредан да се 1 сат тренинга у том апарату рачуна као 1 сат реалног летења.

SMATSA ваздухопловна академија има овлашћење Директората Цивилног ваздухопловства Републике Србије да спроводи и организује модуларне и интегрисане курсеве у складу са европским прописом JAR-FCL 1. При стицању дозволе у SMATSA ваздухопловној академији, пилот може да управља ваздухопловом у било којој земљи Европске Уније без додатног школовања.

Веома смо поносни на то да нам је прошла година била најуспешнија од оснивања: остварили смо 10 хиљада 500 сати налета у свим временским условима, имали 154 студента, међу којима и 45 кадета из Алжира које је на школовање послала њихова национална авио-компанија. Поред стручног кадра, сопствене Контроле летења и одржавања ваздухоплова, посебну пажњу у SMATSA ваздухопловној академији посвећујемо безбедности летења. Највише од свега нам значи то што на бироу нема пилота – сви одмах нађу посао. Зато дођите код нас да Вас научимо како да безбедно летите у лепу будућност.

Живели.“

Присутнима се обратио и амбасадор Алжира у Србији, Abdelkader Mesdoua, чија земља већ годинама школује своје пилоте у SMATSA Ваздухопловној академији.

Директор SMATSA, Радојица Ровчанин, је у пријатељском разговорима новинарима још рекао да “имамо традиционалне партнере и државе које су школовале своје пилоте овде и намеравамо да их све вратимо”. Он је најавио сарадњу и са средњом Ваздухопловном академијом у Београду, одакле, како је рекао, једна трећина наставља школовање за контролоре лета а једна трећина за пилоте.

Коментаришући зашто се академија представља на сајму туризма, он је навео да туризма нема без транспота, а један од видова транспорта је авиосаобраћај који данас заузима све боље место поред осталог и све већим бројем чартер летова.

Центар за обуку пилота SMATSA Ваздухопловне академије у Вршцу је један он највећих и најискуснијих центара за обуку пилота у Европи. У последњих 60 година више од 2.000 пилота је завршило обуку у тој академији и као успешни пилоти лете за више од 30 светских компанија.

Академија има модернизовану флоту од 20 ваздухоплова, а њена дозвола одобрена је од Европске агенције за безбедност ваздушног саобраћаја.

Презентација SMATSA Ваздухопловне академије трајаће до недеље 02.03.2014. године на штанду Града Вршца у Хали 4 београдског Сајма.

featured_image
featured_image
featured_image
featured_image