SMATSA на отварању аеродрома Поникве

На свечаном отварању аеродрома Поникве, присутнима се обратио и господин Слободан Цвијан, директор Контроле летења Србије и Црне Горе.

SMATSA на отварању аеродрома Поникве

05.10.2013

Поштовани министре,

представници Града Ужица,

суседних општина,

Војске Србије,

представници институција локалних самоуправа и Републике,

поздрављам Вас у име Контроле летења Србије и Црне Горе.

 

Данас сам овде и у улози домаћина, јер SMATSA одавде контролише ваздушни саобраћај још од 1992-ге године.

Контролни торањ који видите има 700 квадрата и најсавременију опрему. Саградили смо га 1997-ме и током година у њега уграђивали најновију  опрему за прихват и отпремање  ваздухоплова. SMATSA је уврстила овај аеродром у све планове за модернизацију у складу са циљевима ширења ове ваздушне луке, и са овог места Вам поручујем да смо спремни да на професионалан начин учинимо ваздушни саобраћај у овом делу Србије безбедним и брзим, а у складу са свим Европским правилима и захтевима струке. Аеродромска Контрола летења на Пониквама има 17 радника свих профила: инжењера, контролора, техничара и метеоролога.

Иначе, Контрола летења Србије и Црне Горе, SMATSA, одговорна је за ваздушни простор површине преко 145 хиљада квадратних километара, који обухвата  Републику Србију, државу Црну Гору, део Јадранског мора, као и 55% ваздушног простора Босне и Херцеговине.

Наша основна делатност је пружање услуга у ваздушној пловидби, док се додатне услуге односе на школовање контролора летења и пилота, калибражу земаљских радио навигационих средстава, консултантске услуге и одржавање ваздухоплова.

Поносни смо на то да смо у овој години успешно реализовали највећи обим ваздушног саобраћаја у Југоисточној Европи, чиме је SMATSA потврдила лидерску позицију у региону.

SMATSA осим пружања услуга контроле летења ваздухопловима у прелету пружа и услуге прилазне и аеродромске контроле летења на  аеродромима: Београд, Батајница, Краљево, Ниш, Вршац, Поникве, Подгорица и Тиват. Такође, SMATSA пружа услуге и за ваздухоплове који полећу или слећу на аеродроме који су у непосредној близини простора надлежности, као што су: Скопље, Солун, Тирана, Дубровник, Сплит, Сарајево, Мостар, Тузла, Загреб, Осијек, Будимпешта, Беч, Братислава, Темишвар и Софија.

Све што радимо регулисано је на основу међународно усаглашених правила, којих се строго придржавамо. Годишње обезбедимо све неопходне информације и безбедан прелет за око 550 хиљада комерцијалних ваздухоплова. Овом броју треба додати и велики број спортских, војних, тренажних и других летова унутар простора надлежности.

SMATSA у потпуности послује у складу са националном и међународном регулативом, као и међународним споразумима. Захваљујући високој квалификацији запослених, сталном развоју и техничко-технолошком усавршавању, SMATSA је постала чланица најважнијих светских међународних ваздухопловних организација и интегрисала се у европски систем управљања ваздушним саобраћајем, као члан Јуроконтрола.

Према оцени те Европске организације за безбедност ваздушног саобраћаја, SMATSA заузима друго место по нивоу безбедности у Европи. Такву услугу обезбедићемо и на овом  аеродрому.

Желим Вам срећан почетак рада, са жељом да овај аеродром допринесе развоју Србије, посебно на нивоу привреде,туризма и услуга. Радује ме то што ће SMATSA имати важну улогу у свему томе, јер не само да контролишемо ваздушни саобраћај већ и школујемо пилоте који ће слетати на овај аеродром и обучавамо будуће контролоре летења који ће овај ваздушни простор учинити безбедним у складу са највишим стандардима.

Све најбоље.

featured_image
featured_image
featured_image
featured_image
featured_image