SMATSA na otvaranju aerodroma Ponikve

Na svečanom otvaranju aerodroma Ponikve, prisutnima se obratio i gospodin Slobodan Cvijan, direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore.

SMATSA na otvaranju aerodroma Ponikve

05.10.2013

Poštovani ministre,

predstavnici Grada Užica,

susednih opština,

Vojske Srbije,

predstavnici institucija lokalnih samouprava i Republike,

pozdravljam Vas u ime Kontrole letenja Srbije i Crne Gore.

 

Danas sam ovde i u ulozi domaćina, jer SMATSA odavde kontroliše vazdušni saobraćaj još od 1992-ge godine.

Kontrolni toranj koji vidite ima 700 kvadrata i najsavremeniju opremu. Sagradili smo ga 1997-me i tokom godina u njega ugrađivali najnoviju  opremu za prihvat i otpremanje  vazduhoplova. SMATSA je uvrstila ovaj aerodrom u sve planove za modernizaciju u skladu sa ciljevima širenja ove vazdušne luke, i sa ovog mesta Vam poručujem da smo spremni da na profesionalan način učinimo vazdušni saobraćaj u ovom delu Srbije bezbednim i brzim, a u skladu sa svim Evropskim pravilima i zahtevima struke. Aerodromska Kontrola letenja na Ponikvama ima 17 radnika svih profila: inženjera, kontrolora, tehničara i meteorologa.

Inače, Kontrola letenja Srbije i Crne Gore, SMATSA, odgovorna je za vazdušni prostor površine preko 145 hiljada kvadratnih kilometara, koji obuhvata  Republiku Srbiju, državu Crnu Goru, deo Jadranskog mora, kao i 55% vazdušnog prostora Bosne i Hercegovine.

Naša osnovna delatnost je pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi, dok se dodatne usluge odnose na školovanje kontrolora letenja i pilota, kalibražu zemaljskih radio navigacionih sredstava, konsultantske usluge i održavanje vazduhoplova.

Ponosni smo na to da smo u ovoj godini uspešno realizovali najveći obim vazdušnog saobraćaja u Jugoistočnoj Evropi, čime je SMATSA potvrdila lidersku poziciju u regionu.

SMATSA osim pružanja usluga kontrole letenja vazduhoplovima u preletu pruža i usluge prilazne i aerodromske kontrole letenja na  aerodromima: Beograd, Batajnica, Kraljevo, Niš, Vršac, Ponikve, Podgorica i Tivat. Takođe, SMATSA pruža usluge i za vazduhoplove koji poleću ili sleću na aerodrome koji su u neposrednoj blizini prostora nadležnosti, kao što su: Skoplje, Solun, Tirana, Dubrovnik, Split, Sarajevo, Mostar, Tuzla, Zagreb, Osijek, Budimpešta, Beč, Bratislava, Temišvar i Sofija.

Sve što radimo regulisano je na osnovu međunarodno usaglašenih pravila, kojih se strogo pridržavamo. Godišnje obezbedimo sve neophodne informacije i bezbedan prelet za oko 550 hiljada komercijalnih vazduhoplova. Ovom broju treba dodati i veliki broj sportskih, vojnih, trenažnih i drugih letova unutar prostora nadležnosti.

SMATSA u potpunosti posluje u skladu sa nacionalnom i međunarodnom regulativom, kao i međunarodnim sporazumima. Zahvaljujući visokoj kvalifikaciji zaposlenih, stalnom razvoju i tehničko-tehnološkom usavršavanju, SMATSA je postala članica najvažnijih svetskih međunarodnih vazduhoplovnih organizacija i integrisala se u evropski sistem upravljanja vazdušnim saobraćajem, kao član Jurokontrola.

Prema oceni te Evropske organizacije za bezbednost vazdušnog saobraćaja, SMATSA zauzima drugo mesto po nivou bezbednosti u Evropi. Takvu uslugu obezbedićemo i na ovom  aerodromu.

Želim Vam srećan početak rada, sa željom da ovaj aerodrom doprinese razvoju Srbije, posebno na nivou privrede,turizma i usluga. Raduje me to što će SMATSA imati važnu ulogu u svemu tome, jer ne samo da kontrolišemo vazdušni saobraćaj već i školujemo pilote koji će sletati na ovaj aerodrom i obučavamo buduće kontrolore letenja koji će ovaj vazdušni prostor učiniti bezbednim u skladu sa najvišim standardima.

Sve najbolje.

featured_image
featured_image
featured_image
featured_image
featured_image