Говор господина Слободана Цвијана

Говор господина Слободана Цвијана, генералног директора Контроле летења Србије и Црне Горе (SMATSA).

Говор господина Слободана Цвијана

28.06.2013

Поштоване и уважене екселенције, драги гости,

Велика ми је част и задовољство да срдачно поздравим екселенције из Афричких и Арапских земаља, представнике Владе Републике Србије, града Вршца, Директората за цивилно ваздухопловство, аеродрома “Никола Тесла”, ЈАТ-а и остале пријатеље наше компаније и да Вам пожелим добродошлицу у SMATSA Ваздухопловну академију у Вршцу.

Пре свега, истакао бих да ваздухопловство у Вршцу има дугу традицију. Први лет на падинама вршачког брда изведен је далеке 1912, само девет година након првог лета браће Рајт. Летење једрилицама почиње 1934. године, а 1954. Вршац постаје Савезни ваздухопловни центар у бившој СФРЈ. Овај центар од 1972. године постаје ЈАТ-ова Пилотска школа и тада почиње обука саобраћајних пилота, како за потребе земље тако и за потребе страних држава и авио компанија. Преузимањем ЈАТ пилотске школе у септембру 2010. године, SMATSA наставља са овом традицијом и предузима низ активности како би се одржао и унапредио ниво услуга школовања пилота.

Летење у Академији се спроводи на три писте – једној бетонској и две травнате, које служе искључиво за обуку пилота. Аеродром је довољно удаљен од главних ваздушних путева, што је добар предуслов за обуку пилота почетника, али је и близу београдског међународног аеродроме, који пружа одличне услове за софистициране фазе обуке. Сама обука за професионалне пилоте у SMATSA Ваздухопловној Академији обавља се по стандардима европских власти, а дозволе издате од стране ваздухопловних власти Републике Србије важе у земљама европске уније без додатних услова и захтева, као и у земаљама чланицама међународне ваздухопловне организације (ICAO).

Академија има сопствену флоту авиона за обуку, коју чини 18 једномоторних авиона типа Cessna-172 и два двомоторна, типа Cessna 310. Осам потпуно нових једномоторних авиона типа Cessna-172 набављено је прошле године. Ови авиони опремљени су најсофистициранијим инструментима са такозваном glass cockpit технологијом и најсавременијим средствима за летење за обуку пилота.

Програми обуке су засновани на вишегодишњем искуству у обуци саобраћајних пилота. Преко 80% пилота који лете за српску националну компанију завршило је обуку у овој Академији. Поред њих, обуку су завршили пилоти из преко 30 ваздухопловних компанија из целог света. До сада је у Академији одшколовано преко 2000 пилота од чега 341 из страних земаља и то из Либије 120, Анголе 63, Малија 15, Гвинеје 20, Малте 17, Турске 36, Ирака 14 и Индије 56. Ваздухопловна академија је једна од три највеће институције за образовање пилота у Европи, а обука се одвија по програмима који су идентични онима који су признати од европских ваздухопловних власти.

Академија је опремљена најмодернијим средствима и опремом за обуку: поред авиона, то су разна навигациона средства инсталирана на и у близини аеродрома, затим најмодернији симулатор за летење који поједине фазе обуке замењује и до 40%, као и кабинети и учионице са савременим училима,  компјутерском опремом и најновијом литературом и уџбеницима.

Академија је овлашћена да врши обуку за 15 различитих врста дозвола од којих је најтраженија дозвола за саобраћајног пилота авиона која омогућује кандидатима да наставе школовање за типове авиона као што су Boing, Airbus, Fokker, Bombardier…

Поред школовања за дозволу спортског и професионалног пилота, овлашћења за летење по инструментима, први смо у региону од прошле године увели обуку за спортског пилота на даљину. Овај тип обуке је прилагођен пословним људима и кандидатима који не могу свакодневно да присуствују обуци, да стекну ову дозволу на њима прихватљив начин.

Техничко одржавање авиона Ваздухопловне академије врши искусни тим стручњака који је овлашћен од стране Директората за цивилно ваздухопловство Републикје Србије и специјално школован код произвођача авиона. Осим за потребе Академије, техничко одељење врши услуге одржавања авиона и трећим лицима из свих земаља Европе.

Академија је и овлашћени центар за проверу знања енглеског језика за пилоте и контролоре летења, који су од 2011. године у обавези да полажу овај испит. До сада је проверено преко 1500 пилота из Србије и околних земаља.

Тренутно се у Академији школује 45 кандидата из нама пријатељског Алжира, 16 кандидата из осталих земаља (Холандија, Уједињени Арапски Емирати, Хрватска, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина, Либија и Мали), као и 34 кандидата из Србије.

Посебно бих желео да истакнем да SMATSA, поред школовања пилота, више од 40 година, по међународним стандардима успешно школује контролоре летења у Центру за обуку у Београду за сопствене потребе, али и за потребе страних контрола летења, као и да од 2009. године пружа услуге калибрисања радионавигацијских уређаја из ваздуха авионом типа King Air 350 Beechcraft, за сопствене потребе, као и за 6 земаља у окружењу.

Академија има велике планове за будућност. Пре свега наставићемо да инвестирамо у инфраструктуру самог аеродрома, савремена наставна средства и едукацију наших инструктора и предавача. Све ово што је SMATSA до сада урадила, као и оно што планирамо да урадимо, има смисла уколико авио компаније из земаља које представљају ваше екселенције препознају могућности Ваздухопловне академије у Вршцу и пронађу свој интерес да школују своје пилоте у Србији. Зато смо данас вама, поштоване екселенције, покушали да представимо нашу школу и покажемо на примеру школовања групе алжирских пилота шта можемо да урадимо за авио компаније ваших земаља. Пилоти који су се школовали у Вршцу лете у свим великим компанијама у земљама које представљате. Они су, заједно са вама поштоване екселенције, наши најбољи амбасадори. SMATSA Ваздухопловна академија и град Вршац, познат по свом гостопримству према свим нацијама и верама, спремни су да младим људима пруже највиши ниво знања из ваздухопловства и омогуће сигуран и угодан боравак у Србији.

Надам се да Вам је овај кратак боравак у нашој Академији био пријатан и да ћете у земљама које представљате пренети Ваше утиске о нама.

Хвала вам још једном што сте данас били са нама у Вршцу и SMATSA Ваздухопловној академији.

 

Слободан Цвијан,

Директор