Govor gospodina Slobodana Cvijana

Govor gospodina Slobodana Cvijana, generalnog direktora Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA).

Govor gospodina Slobodana Cvijana

28.06.2013

Poštovane i uvažene ekselencije, dragi gosti,

Velika mi je čast i zadovoljstvo da srdačno pozdravim ekselencije iz Afričkih i Arapskih zemalja, predstavnike Vlade Republike Srbije, grada Vršca, Direktorata za civilno vazduhoplovstvo, aerodroma “Nikola Tesla”, JAT-a i ostale prijatelje naše kompanije i da Vam poželim dobrodošlicu u SMATSA Vazduhoplovnu akademiju u Vršcu.

Pre svega, istakao bih da vazduhoplovstvo u Vršcu ima dugu tradiciju. Prvi let na padinama vršačkog brda izveden je daleke 1912, samo devet godina nakon prvog leta braće Rajt. Letenje jedrilicama počinje 1934. godine, a 1954. Vršac postaje Savezni vazduhoplovni centar u bivšoj SFRJ. Ovaj centar od 1972. godine postaje JAT-ova Pilotska škola i tada počinje obuka saobraćajnih pilota, kako za potrebe zemlje tako i za potrebe stranih država i avio kompanija. Preuzimanjem JAT pilotske škole u septembru 2010. godine, SMATSA nastavlja sa ovom tradicijom i preduzima niz aktivnosti kako bi se održao i unapredio nivo usluga školovanja pilota.

Letenje u Akademiji se sprovodi na tri piste – jednoj betonskoj i dve travnate, koje služe isključivo za obuku pilota. Aerodrom je dovoljno udaljen od glavnih vazdušnih puteva, što je dobar preduslov za obuku pilota početnika, ali je i blizu beogradskog međunarodnog aerodrome, koji pruža odlične uslove za sofisticirane faze obuke. Sama obuka za profesionalne pilote u SMATSA Vazduhoplovnoj Akademiji obavlja se po standardima evropskih vlasti, a dozvole izdate od strane vazduhoplovnih vlasti Republike Srbije važe u zemljama evropske unije bez dodatnih uslova i zahteva, kao i u zemaljama članicama međunarodne vazduhoplovne organizacije (ICAO).

Akademija ima sopstvenu flotu aviona za obuku, koju čini 18 jednomotornih aviona tipa Cessna-172 i dva dvomotorna, tipa Cessna 310. Osam potpuno novih jednomotornih aviona tipa Cessna-172 nabavljeno je prošle godine. Ovi avioni opremljeni su najsofisticiranijim instrumentima sa takozvanom glass cockpit tehnologijom i najsavremenijim sredstvima za letenje za obuku pilota.

Programi obuke su zasnovani na višegodišnjem iskustvu u obuci saobraćajnih pilota. Preko 80% pilota koji lete za srpsku nacionalnu kompaniju završilo je obuku u ovoj Akademiji. Pored njih, obuku su završili piloti iz preko 30 vazduhoplovnih kompanija iz celog sveta. Do sada je u Akademiji odškolovano preko 2000 pilota od čega 341 iz stranih zemalja i to iz Libije 120, Angole 63, Malija 15, Gvineje 20, Malte 17, Turske 36, Iraka 14 i Indije 56. Vazduhoplovna akademija je jedna od tri najveće institucije za obrazovanje pilota u Evropi, a obuka se odvija po programima koji su identični onima koji su priznati od evropskih vazduhoplovnih vlasti.

Akademija je opremljena najmodernijim sredstvima i opremom za obuku: pored aviona, to su razna navigaciona sredstva instalirana na i u blizini aerodroma, zatim najmoderniji simulator za letenje koji pojedine faze obuke zamenjuje i do 40%, kao i kabineti i učionice sa savremenim učilima,  kompjuterskom opremom i najnovijom literaturom i udžbenicima.

Akademija je ovlašćena da vrši obuku za 15 različitih vrsta dozvola od kojih je najtraženija dozvola za saobraćajnog pilota aviona koja omogućuje kandidatima da nastave školovanje za tipove aviona kao što su Boing, Airbus, Fokker, Bombardier…

Pored školovanja za dozvolu sportskog i profesionalnog pilota, ovlašćenja za letenje po instrumentima, prvi smo u regionu od prošle godine uveli obuku za sportskog pilota na daljinu. Ovaj tip obuke je prilagođen poslovnim ljudima i kandidatima koji ne mogu svakodnevno da prisustvuju obuci, da steknu ovu dozvolu na njima prihvatljiv način.

Tehničko održavanje aviona Vazduhoplovne akademije vrši iskusni tim stručnjaka koji je ovlašćen od strane Direktorata za civilno vazduhoplovstvo Republikje Srbije i specijalno školovan kod proizvođača aviona. Osim za potrebe Akademije, tehničko odeljenje vrši usluge održavanja aviona i trećim licima iz svih zemalja Evrope.

Akademija je i ovlašćeni centar za proveru znanja engleskog jezika za pilote i kontrolore letenja, koji su od 2011. godine u obavezi da polažu ovaj ispit. Do sada je provereno preko 1500 pilota iz Srbije i okolnih zemalja.

Trenutno se u Akademiji školuje 45 kandidata iz nama prijateljskog Alžira, 16 kandidata iz ostalih zemalja (Holandija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Hrvatska, Crna Gora, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Libija i Mali), kao i 34 kandidata iz Srbije.

Posebno bih želeo da istaknem da SMATSA, pored školovanja pilota, više od 40 godina, po međunarodnim standardima uspešno školuje kontrolore letenja u Centru za obuku u Beogradu za sopstvene potrebe, ali i za potrebe stranih kontrola letenja, kao i da od 2009. godine pruža usluge kalibrisanja radionavigacijskih uređaja iz vazduha avionom tipa King Air 350 Beechcraft, za sopstvene potrebe, kao i za 6 zemalja u okruženju.

Akademija ima velike planove za budućnost. Pre svega nastavićemo da investiramo u infrastrukturu samog aerodroma, savremena nastavna sredstva i edukaciju naših instruktora i predavača. Sve ovo što je SMATSA do sada uradila, kao i ono što planiramo da uradimo, ima smisla ukoliko avio kompanije iz zemalja koje predstavljaju vaše ekselencije prepoznaju mogućnosti Vazduhoplovne akademije u Vršcu i pronađu svoj interes da školuju svoje pilote u Srbiji. Zato smo danas vama, poštovane ekselencije, pokušali da predstavimo našu školu i pokažemo na primeru školovanja grupe alžirskih pilota šta možemo da uradimo za avio kompanije vaših zemalja. Piloti koji su se školovali u Vršcu lete u svim velikim kompanijama u zemljama koje predstavljate. Oni su, zajedno sa vama poštovane ekselencije, naši najbolji ambasadori. SMATSA Vazduhoplovna akademija i grad Vršac, poznat po svom gostoprimstvu prema svim nacijama i verama, spremni su da mladim ljudima pruže najviši nivo znanja iz vazduhoplovstva i omoguće siguran i ugodan boravak u Srbiji.

Nadam se da Vam je ovaj kratak boravak u našoj Akademiji bio prijatan i da ćete u zemljama koje predstavljate preneti Vaše utiske o nama.

Hvala vam još jednom što ste danas bili sa nama u Vršcu i SMATSA Vazduhoplovnoj akademiji.

 

Slobodan Cvijan,

Direktor